Arapayma (Arapaima gigas)

ABD tarafından talep edilen Arapayma, Cleanfish firması tarafından pazarlanmaktadır. 
Dünyadaki en eski tatlı su türlerinden biri olan Arapayma, akciğer solunumu yapmakta ve aniden su yüzeyine çıkabilmektedirler. Bu balık 227 kiloya kadar ulaşabilmektedir ve sığ çamurlu sularda yetişmektedirler.
Güney Amerika’da oldukça popüler olan bu tür, aşırı avcılık ve soy tükenme tehlikesi...

Devamını oku

Mavi yayın balığı (Ictalurus furcatus)

10 tane Amerikan yayın balığı üreticisi, bu balığı ticari olarak piyasaya sunmaktadır. Bütün kanal yayın balıklarından daha fazla verimi vardır. Bu sebepten, bütün balık alıcıları ve marketleri tarafından talep görmektedir.

Kuzey Amerika kökenli bu balık, maksimum 165 cm boya ulaşır ve 21 yaşına kadar yaşabildikleri görülmüştür. Tatlı ve acı sularda dip bölgelerde bulunur. Taze ve...

Devamını oku


Pasifik Snapper (Lutjanus guttatus)

Martec, Kosta Rika kökenli denizcilik ve yetiştiricilik şirketinin, Miami Üniversitesi Yetiştiricilik Profesörü, Araştırmacısı ve Yetiştiricilik Direktörü- Dan Benetti  ve Parque Marino del Pasifico uluslar arası organizasyonu ekibini oluşturmaktadır.

Pasifik Snapper, levrekgillerden olup, maksimum 80 cm boya ulaşabilmektedir. Yetiştiriciliğe uyumlu, denizel bir türdür. Pazarda taze veya donuk yer...

Devamını oku


Hapuku (Polyprion Oxygeneios)

Hapuku, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve İngiltere gibi ülkelerin restoranlarında lezzet bakımından dikkat çeken bir ürün olup;  yapısı ve görünüşü itibariyle çekici, pişmiş ve çiğ tabaklarda çok çeşitli ürün türevine sahiptir.

160 cm maksimum boya ulaşabilen, dip balığı türüdür. Güney sularını tercih eder.  Taze ve donuk olarak...

Devamını oku


Atlantik Seabob Karidesi (Xiphopenaeus Kroyeri)

Kuzey Atlantik orijinli,  1-70 m derinliklerde deniz, acısu ve istisnai olarak tatlı sularda bulunan bir karides türüdür. Amerika’da oldukça fazla tercih edilmektedir. Doğal ortamda yerel balıkçılar tarafından avlanan bu karides türü, taze, kurutulmuş ve dondurulmuş olarak satışa sunulmaktadır.

Hollanda Zoutkamp’te Heiploeg Group,  Belçika’da Morubel, Almanya’da BFG ve...

Devamını oku


Arctic Char Alabalığı (Salvelinus alpinus)

Icy Waters ve diğer Kanadalı firmalar ile beraber İzlanda, Norveç, Batı Virjinya, İsveç ve İrlanda’da bu balığı üretimine rastlanmaktadır.

Arctic char alabalığına olan talep toptancılar ve restorantlar tarafından artmakta ve yüksek somon fiyatlarına karşın bir alternatif olarak görülmektedir.      

Kanadalı üretici Icy Waters genel müdürü John Rose,...

Devamını oku


Gümüş Kob (Argyrosomus inodorus)

Güney Afrika ve Nambia’nın kıyılarında bulunmuştur ve ticari ve amatör balıkçıların tercih ettiği bir türdür. 145 cm boya kadar ulaşabilir, dip sularını ve acı suları tercih eder. Daha çok taze, kısmen donuk satışa sunulur.

Gümüş Kob Afrika bölgesinde bulunan 3 çeşit kob’dan biridir.

Çoğunlukla ticari olarak avcılığı yapılsa da, Stellenbosch üniversitesine...

Devamını oku


Rabbit Fish (Siganus rivulatus)

Bu tür Akdeniz, Kızıl Deniz ve Doğu Afrika çevrelerinde bulunur.İspanya,İsrail ve Mısır gibi bu alanları çevreleyen ve komşu bölgelerdeki balık yetiştiricileri en fazla rabbit fish yetiştiriciliğine karşı ilgi göstermektedirler. Ülkemizde de “Beyaz sokar” adıyla bilinir.

27 cm boya ulaşabilen, vücudu sırt kısmına doğru gümüşi gri, karında kahverengimsi yeşil olan bir balıktır. Daha çok sığ sularda...

Devamını oku


Lingcod (Ophiodon elongatus)

Lingcod, ABD ve Kanada’nın batı kıyılarının en büyük su ürünleri firmaları tarafından avlanır.         

Pek çok lingcod avı, Kanada ve Kaliforniya tarafından Pasifik kıyısı perakende ve catering pazarlarına sunulur. Her ne kadar, av bolluğu olsa da, yeni marketler bu balığa açıktır.         

152 cm boya kadar ulaşabilmektedir. Kuzeydoğu Pasifik orijinlidir. Dip...

Devamını oku


Mandarin Fish (Siniperca chuatsi)

Çin levreği olarak bilinen bu balık, Çin’de çok eski zamanlardan beri tanınır, MÖ 618-907 yılları arasında popüler olduğu bilinmektedir. Bu döneme ait şairler tarafından, altın rengi ve tadı hakkında övgüler yapılmıştır.

Hızlı büyür, 400-600 g ağırlığa 1 yılda ulaşıp, 2. yılda 1,5 kg olabilmektedir. Bu dönemden sonra boy ve ağırlıkta büyüme yavaşlar, dişiler erkeklerden sonra da 3....

Devamını oku


Tambaqui (Colossoma macropomum)

Tambaqui, doğal ortamda Amazon ve Orinoco havzalarında bulunur. Son zamanlarda Güney Amerika’da yetiştiriciliğine başlanmıştır.

Sao Paolo, Nativ Pescados firmasına bağlı çiftlik ve işleme tesisleri, Amazon havzasında Sorriso yakınlarında bulunmakta olup, yetiştirilen ürünler perakende olarak Portekiz’e, yemek hizmeti endüstrisi ürünleri olarak İsviçre’ye ihraç edilmektedir.       ...

Devamını oku


Florida Pompano (Trachinotuscarolinus)

Amerikalı Aqua Green firması üretmiştir. Ciddi miktarlarda üretilmemektedir, ancak Amerika’nın pek çok eyaleti tarafından tanınır. Ticari öneme sahiptir. Düşük tuz oranına toleransı ve hızlı büyüme yeteneği nedeniyle yetiştiricilik için çok uygundur.

60 cm boya kadar ulaşabilir. Gri vücut yapısı sırtta yeşilimsi mavi olarak göze çarpar. Üreme döneminde körfeze gelir, kışın...

Devamını oku